17 Ciekawostek o aniołach

Czy wiecie, że anioły mogą być jednocześnie w kilku miejscach albo że porozumiewają się telepatycznie?

Poza tym żadna figurka istoty anielskiej nie jest w stanie oddać ich piękna.

Zobaczcie, dlaczego! Poznajcie siedemnaście ciekawostek o aniołach :)

1. Czy anioły miały kiedyś dzieci?

Pierwsze wyobrażenia aniołów istniały w starożytnym Egipcie i Babilonii. Egipcjanie i Babilończycy podobno kochali figurki aniołów przedstawiających istoty będące pośrednikami między bogami a człowiekiem. Były to wizerunki uskrzydlonych zwierząt z ludzkimi twarzami.

Czym jeszcze charakteryzowały się antyczne anioły?

Ich cechą była cielesność. Nie były tak daleko od ludzi, jak dzisiejsze aniołki, nie fruwały w chmurach. Przeciwnie, starożytni Egipcjanie traktowali te figurki jak najbardziej poważnie. Na przykład apokryficzna Księga Henocha mówi o tym, że anioły płodzą dzieci, czują głód i chce im się pić jak normalnym ludziom.
 

2. Czy anioły mają ciało?

Anioły są istotami duchowymi, a więc nie posiadają ciała.

Jednak kiedy najdzie ich taka ochota albo zajdzie taka potrzeba, przyjmują postać człowieka.

Jednak zdarza się to rzadko. I właśnie dlatego, że nie posiadają ciała, anioły porozumiewają się telepatycznie. Czyli za pośrednictwem myśli. Jeżeli zatem chcecie porozmawiać ze swoim Aniołem Stróżem, nastawcie się właśnie na telepatię.

3. Czy każdy ma swojego anioła stróża?

Oczywiście! Każdy człowiek ma opiekuna zesłanego z Nieba. Mówił o tym już Jezus Chrystus.

Anioła Stróża mają nie tylko chrześcijanie. Mówi o tym też Pismo Święte i dzieła świętego Tomasza z Akwinu, Hieronima czy Bazylego.

Anioł Stróż w życiu każdego człowieka powołany jest w momencie zjednoczenia ciała z duszą w łonie matki. Od tego momentu ta święta istota prowadzi człowieka przez całe życie i jest gotowa mu pomagać. Jeśli tak jest to można powiedzieć, że kobieta w ciąży ma w swoim ciele dwóch opiekunów – swojego i swojego dziecka. Jest więc podwójnie chroniona.

3. Czy anioły potrafią być w kilku miejscach na raz?

No bo jak wytłumaczyć fakt, że jednocześnie opiekują się nami, a z drugiej strony mają stały kontakt z Niebem i z Bogiem?

Nie można wytłumaczyć tego naszymi dostępnymi prawami fizycznymi, ale anioły posiadają umiejętność przebywania w różnych miejscach. Swoją drogą mogłyby nas tej umiejętności nauczyć.

4. Czy istnieją dwa takie same anioły?

Z całą pewnością nie ma dwóch identycznych aniołów, tak jak nie ma dwóje takich samych ludzi.

Każdy jest unikalny. Wręcz bardzo, bardzo różni się od innych. Tak bardzo, że można go uznać za odrębny gatunek!

Każdy anioł ma swój odmienny charakter. Dlatego przy tworzeniu figurek ważne jest, aby były robione ręcznie, aby każdy anioł był w jakiś sposób inny.

5. Czy anioły się nudzą?

Anioły funkcjonują poza naszym czasem linearnym. Dlatego na nic nie czekają. Z całą pewnością nie czekają w kolejkach, więc jak mogą się nudzić? A już na pewno nie nudzi się Anioł Stróż, ponieważ stale musi mieć na oku swojego podopiecznego.

6.  Czy anioły są piękne?

Anioły są piękne, ponieważ są bardziej podobne do Boga niż ludzie. Są wyżej w hierarchii niż ludzie. A ponieważ Bóg to Piękno, anioły są piękne!

Wielu twórców tworzących figurki aniołów i malujących obrazy próbuje uchwycić w swoich podobiznach piękno aniołów, jednak nie są oni w stanie uchwycić piękna aniołów do końca. I choć istnieją na świecie piękne figurki, żadna z nich nie oddaje nieziemskiej swoistości tych istot. Nie można podobno nawet opisać tego piękna słowami.

7. Czy kiedy umrę stanę się aniołem?

Nie. Nie załapiesz się na to, niestety. Choćbyś nie wiadomo ile dobrych uczynków dokonał za życia. Oczywiście nie staniesz się według religii katolickiej. Bo na przykład w świecie New Age jest to jak najbardziej możliwe.

8. Co łączy człowieka z aniołem?

Rozum, wola, uczucia – to łączy ludzi z aniołami. Są to więc istoty wolne i inteligentne. Oraz posiadają zdolność reagowania uczuciami na to, co ich spotyka. Tak jak ludzie.

9. Co różni człowieka i anioła?

Cechą charakterystyczną aniołów jest dobroć, do której nie zawsze stosuje się człowiek, ale podobno także jest on z natury dobry. Ludzie nie są jednak w stanie wyobrazić sobie głębi dobra  płynącego od Boga. Jest tak dlatego, że z zewnątrz jesteśmy otoczeni przez zło. Dlatego tak bardzo potrzebujemy bliskości aniołów, którzy są nieskończenie dobrzy.

10. Czy anioły nakłaniają do walki?

Czy wiecie, że aniołowie czasami włączają się do walki zbrojnej?

To właśnie podobno Archanioł Michał natchnął Joannę D'Arc do tego, aby zdecydowała się wypełnić misję wypędzenia Anglików ze swojego kraju.

Mnóstwo legend mówi także o Krzyżakach, który wierzyli, że są natchnieni do bitew przez samego Michała Archanioła.

11. Czy anioły pomagają żołnierzom?

A oto inna legenda. Narodziła się ona dokładnie 29 września 1914 roku w dniu św. Michała, kiedy pewien walijski pisarz Arthur Machen w londyńskim dzienniku opublikował niezwykłe opowiadanie o bitwie stoczonej zaledwie miesiąc wcześniej w okolicy Mons w Belgi.

A było to tak.

Żołnierze brytyjscy powstrzymali atak dywizji niemieckim co spowodowało, że wojska francuskie mogły bezpiecznie się wycofać. Po jakimś czasie zaczęto opowiadać jakoby Brytyjscy żołnierze widzieli w czasie bitwy niezwykłe widma aniołów!

Podobno żołnierze byli przekonani że na nieboskłonie widzieli samych niebiańskich wysłanników. Stali oni milcząc i mieli odstraszyć wrogie wojska.

Trudno powiedzieć czy tak było naprawdę czy może raczej historia ta powstała ku pokrzepieniu serc.

12. Dlaczego anioły mają białe szaty?

Ponieważ biel to barwa symbolizująca czystość i doskonałość, a anioły utożsamiane są właśnie z tymi cechami.

Poza tym to barwa początku, a istoty niebiańskie stworzone zostały właśnie na początku świata.

13. Gdzie znajdują się anioły?

Anioły przebywają między niebem a ziemią, a obrazem tego jest symbolika drabiny, po której wstępowały anioły do nieba.

Biblia mówi o Jakubowym Śnie i drabinie niebiańskiej, po której wstępują i zstępują aniołowie. Jest to symbol związku między aniołami a człowiekiem.

14. Co symbolizuje głos anioła?

Głos fletu interpretowany jest w symbolice jako głos aniołów lub istot mitologicznych albo zaczarowanych. To również symbol wołania duszy oddzielonej od Boga, która chce powrócić do Nieba.

Wynika z tego, że anioły symbolizują też powrót człowieka do Boga.

15. Czym oprócz ludzi opiekują się anioły?

Zgodnie z żydowskimi wyobrażeniami każdą gwiazdą opiekuje się jakiś anioł. Czasami anioł jest też synonimem gwiazdy, bo podobno to gwiazda (Betlejemska) lub anioł prowadził trzech mędrców ze Wschodu do Betlejem.

16. Czy anioły często występują w architekturze?

Anioły pokrywają często kopułę, czyli sklepienie architektoniczne w buddyzmie, kulturze muzułmańskiej, bizantyjskiej i chrześcijańskiej. Oprócz aniołów ozdobami są także gwiazdy, ptaki i rydwany słoneczne.

17. Z czego powstały anioły?

Według Islamu anioły powstały ze światła. Według tej religii istoty anielskie stworzył Bóg właśnie ze światła i przebywają oni w Niebie, a ich głównym zadaniem jest służba stwórcy. Są także posłańcami spisującymi wszystkie uczynki ludzkie.

 

Opinie

2.00

Dodanych opinii: 1
5
4
3
2
1

Nowe opinie

Dodaj opinię

17 Ciekawostek o aniołach

Nowe opinie

MACIEJ
2022-11-24 18:24:07
2 0
Używamy cookies - więcej